Śmiertelny czad - tragedia była o krok!!!!!

Aktualności

W dniu 3 stycznia br. w godzinach wieczornych sokołowscy strażacy PSP zostali wezwani do zdarzenia z podejrzeniem wystąpienia tlenku węgla. Ze zgłoszenia przekazanego przez dyspozytora PRM w Siedlcach wynikało, że na ulicy Jaśminowej w Sokołowie Podlaskim doszło do zatrucia czadem. Prawdopodobnie zaczadzeniu uległy trzy osoby w tym dwoje dzieci. Jednostki Państwowej Straży Pożarnej były na miejscu po 4 minutach od zawiadomienia. Po przybyciu na miejsce strażacy przeprowadzili rozpoznanie i udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym, którzy znajdowali się już na zewnątrz budynku. Trzej mężczyźni w wieku 15 – 44 lat wykazujący objawy zatrucia czadem zostali poddani tlenoterapii, zabezpieczeni przed utratą ciepła oraz wsparciu psychicznemu. Po przybyciu na miejsce zespołu PRM, lekarz podjął decyzję o przetransportowaniu poszkodowanych do szpitala. Strażacy za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego zbadali stężenie tlenku węgla w mieszkaniu poszkodowanych. Stężenie tlenku węgla było bardzo wysokie /chwilami powyżej śmiertelnego, przy wdychaniu przez co najmniej 10 min/ i utrzymywało się przez dłuższy czas nawet po przewietrzeniu pomieszczenia. Przyczyną były niedrożne przewody kominowe pieca węglowego. Tylko szybka pomoc uchroniła trzech mężczyzn przed niechybną śmiercią. Kilka minut późnej służby ratownicze nie miały by kogo ratować a noworoczne świętowanie przerodziło by się w wielką tragedię.

          Co roku na przełomie jesieni i zimy w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Na stronie internetowej tut. Komendy, w „Aktualnościach” oraz w zakładce „Porady” dostępne są wszelkie informacje związane z zasadami  bezpieczeństwa pożarowego w domach i mieszkaniach oraz przedstawione są działania prewencyjne, które pozwolą uniknąć ewentualnej tragedii. Bardzo często ofiarami czadu są całe rodziny, dorośli i dzieci.  Statystyki są zatrważające, corocznie czad zabija około 100 osób a blisko 2 tysiące ulega podtruciu. Coraz częściej tego typu przypadki występują również w naszym powiecie.

    Powyższy przykład pokazuje jak nietrudno o tragedię. Zwracamy się zatem  z apelem o rozwagę  i stosowanie wskazywanych przez strażaków zaleceń co może uchronić nas i nasze rodziny przed uszczerbkiem na zdrowiu a nawet przed śmiercią!

 

st.kpt. Wojciech Rogowski