Sąsiedzka pomoc oraz szybka interwencja straży pożarnej zapobiegły nieszczęściu…

Aktualności

W dniu 28 lutego br., w godzinach porannych sokołowscy strażacy zostali wezwani do zdarzenia w budynku wielorodzinnym przy ulicy Długiej.  Zgłoszenie sugerowało pożar i zadymienie, jednak po dojeździe na miejsce nic takiego nie stwierdzono. Okazało się, że jedna z mieszkanek budynku uskarżała się ból głowy oraz wykazywała oznaki osłabienia. Na miejsce wezwano zespół ratownictwa medycznego ZRM, który udzielił poszkodowanej pomocy. Objawy wskazywały na podtrucie tlenkiem węgla. Badania przeprowadzone przez strażaków specjalnym miernikiem wielogazowym wykazały obecność śmiertelnego gazu w dwóch mieszkaniach. Dowodzący akcją zarządził ewakuację pozostałych mieszkańców kamienicy, wezwano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Strażacy dokładnie przewietrzyli wszystkie pomieszczenia. W międzyczasie zasłabła kolejna osoba do której wezwano drugi zespół medyczny ZRM. Obie ofiary zostały odwiezione do szpitala.

Prawdopodobnie sąsiedzka pomoc oraz wezwani na miejsce strażacy zapobiegli tragedii. W Polsce każdego roku, z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej, pieców, grzejników itp. umiera ok. 100 osób, a kilka razy więcej ulega zatruciu wymagającym hospitalizacji. Pamiętajmy, że silnie trujący tlenek węgla jest bezbarwny i bez zapachu! Większość wypadków związanych z czadem zdarza się między 1 listopada a 31 marca, a więc w porze chłodnej. Dlatego też co roku Państwowa Straż Pożarne aktywnie włącza się w akcję „NIE dla czadu”, która propaguje profilaktykę związaną z zagrożeniami jakie stwarza ten śmiertelny gaz.

 

   Zasady postepowania w podobnych przypadkach publikujemy w „Aktualnościach” /zakładka „Zagrożenia związane z czadem”/ oraz w dziale Porady – Czad (cichy zabójca)!!